Д-р Уахил Яхия Мохамед Али е дългогодишен лекар на първенеца на Судан Ал Хихал, в периода 2008 – 2018 година. Бил е лекар на националния отбор на Судан. От две години е част от екипа на МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“, лекар е в Отделението по физикална терапия и рехабилитация.
– Докторе получихте наскоро едно отличие от министъра на външните работи. Разкажете повече за това.
– Наградата е „Златна лаврова клонка“ със заповед на Мария Габриел, министър на външните работи. Тя е за участието ми в операция по освобождаване на заложници, наши сънародници в Судан. През 2011 успяхме успешно да групата пилоти от селскостопанската авиация. И те благополучно се прибираха в родината при техните семейства без никакви инциденти.
Всичко премина мирно и без проблеми благодарение на моите връзки в страната. В операцията тогава участва лично и председателя на Народното събрание. В операцията участваха посолството на България в Хартун, както и службите на двете страни.
Втората операция е от 2023 година по време на гражданската война в Судан, април месец успях също да участвам, координирах спасяването на 42-ма българи. Имах честта и доверието от страна на Министерството на външните работи аз на място да преценявам какво да се прави, защото положението бе много тежко. Готов съм отново да помогна при възникване на кризисна ситуация с българи в Судан, но да не дава Господ!
-Доктор Мохамед, вече сте две години в Свищов? Каква е Вашата равносметка, как се чувствате в града?
Доволен съм от свършеното, чувствам се приет в града. Радвам се, че ме наричат „доктора от Свищов“, радвам се на уважение от всички. От професионална гледна точка също съм доволен, защото затова кратко време успяхме да имаме голям брой пациенти, които идват извън Свищов. Говорим за Плевен, Русе, Сливен, Варна, има пациенти и от чужбина. Мисля че това показва, че правим нещо добро. И статистиката на болницата отчита няколкократно увеличение на пациентите в нашето отделение. Работим за доброто на пациентите.
– Вашите планове д-р Мохамед?
– Не мисля да напускам Свищов. Мисля да помогна за използване на възможностите, които има града – като водолечението, да го възстановим. По този начин да се комбинират всички видове лечения – физиотерапия, неконвенционалната медицина и водолечението за доброто на гражданите, на пациентите. По този начин Свищов да стане част от балнеолечението на България, споменавайки го наред с Павел баня, Хисаря и да стане дестинация за бално лечение. Уверен съм, че това с помощта на ръководството на болницата и на общината е възможно.
– В най-скорошен план какво Ви предстои, докторе?
– Презентация на тема „Революция във вендузолечението“. Това не е лечението с вендузите от времето на баба. Преди три хиляди години те са били единствен начин на лечение, това е било единствената медицина, не алтернативната медицина. Представянето ще бъде на 22 октомври в салона на болницата.
– Разкажете повече и как помага на хората, Вие успешно сте я прилагал с футболистите от националния отбор на Судан?
– Работя от 2008 година върху методика първо на профилактика на спортни травми и повишаване качеството на футболистите – да издържат на напрежението, да издържат на тренировки. Всичко това по един или друг начин рефлектира върху тяхното представяне на терена. Работим по тази методика след нейното публикуване 2017 година – как действат вендузите при футболистите? Това е една статия изнесена на 26-та Международна конференция на ФИФА в Барселона. В нея представих след проучване върху 500 футболиста в Судан с най-различни травми – как вендузите участват в бързото възстановяване при 60% при травмираните играчи. В същото време създава много добра връзка между мозък и тяло и мозък и мозък…
– Обяснете за неспециалистите…
– Това повишава физическата готовност на футболистите. Голяма част от елементите на физическата готовност се контролират от мозъка – това са бързина, издръжливост, промускулен баланс, концентрацията на терена.
– Да разбираме, че всичко споделено се прилага?
– Тази методика е действаща – три години съм я прилагал с националния отбор на Судан. Стигнахме до финалите на Африканската купа, 15 години отбора на Судан не бе стигал до финалите. Класира се и за финалите на Арабската купа – успя да елиминира големи имена във футбола на Африка като Гана, Южна Африка, отборът се представи много добре и се изкачи с около 40 места в класацията на ФИФА.
Тази методика повиша концентрацията, а също и самочувствието на футболистите. По този начин те имат възможност да покажат на терена най-доброто от себе си. Какво правим? Повишаваме кръвоснабдяването на мозъка и по този начин центровете на мозъка работят с много високо качество и играчите избират най-добрите решения, давайки най-добрите команди до тялото. Подобряваме връзката между мозък – тяло, ако се забавят тези сигнали може да пропуснеш, въобще лошата преценка.
– Характерното при тази Ваша методика са вендузите?
– Да, това са старите вендузи, които хората знаят и бабите са ги ползвали за всичко. Но има и голям разлика – ние започваме да слагаме вендузи и върху гръбначния стълб. Създава се вегитативно налягане, което освобождава натиска върху нервните окончания по този начин увеличаваме скоростта на предаване на импулси – инервацията. Ускорява се подаването на команди от мозъка до тялото, защото те минават през гръбначния стълб, където става забавянето на тези импулси.
– Вашата методика, на лечение само при спортни травми ли се прилага?
– Освен със спортни травми и всичко, което има връзка с болков синдром – ишиас, дискови хернии, инсулти, изтръпвания – т. нар. невропатии, хронични язви по краката, ръцете, шум в ушите. Това е основното – баланса при хората. Имам опит и с деца с аутизъм.
Александър ШАБОВ